עין דומעת – למה זה קורה?

עין דומעת, הידועה גם בשם אפיפורה היא מצב שבו יש הצפה של דמעות , לעיתים קרובות ללא הסבר ברור. עין דומעת מתרחשת כאשר מתקיים ייצור יתר של דמעות או שניקוז הדמעות מהעין או העיניים אינו מספק. כאשר הדמעות לא מנוקזות כראוי דרך האף הן עולות על גדותיהן ומציפות את העיניים , ועלולות לגרום לחוסר נוחות ופגיעה באיכות החיים. הדמעות חשובות לצורך שמירה על פני השטח הקדמי של העין ולצורך ראייה ברורה, אך דמעות רבות מדי עלולות לגרום דווקא לטשטוש ראייה. הדמעת יכולה להתפתח בכל גיל אך נפוצה יותר בקרב מטופלים צעירים מ12 חודשים או מבוגרים מ60 שנים.

כדאי גם לקרוא: שעורה בעין – מה זה ואיך מטפלים?

קיימות מגוון סיבות שיכולות לגרום לעיניים לדמוע, וראשית חשוב לבחון את הגורמי הסביבתיים אליהם נחשף המטופל כיוון שפעמים רבות שם תימצא הסיבה לבעיה.

עין דומעת ומגורה עקב מזג אויר – תקופות המעבר בין העונות יכולות לגרום לשינויים בעין עקב השינוי בלחות שבאוויר וריבוי אלרגנים. גם בתקופת החורף, בה משתמשים בחימום בבית ובמכונית, האויר מתייבש ובהתאמה גם העין מאבדת את הלחות. כתגובה, העיניים עשויות לייצר כמות דמעות מוגברת אך במידה ודמעות אלה אינן שומניות מספיק בכדי לשמור על לחות העין היא תמשיך לדמוע והתוצאה תהיה דמעת מוגברת. הטיפול המועדף במקרים כאלה הוא טיפות חומר סיכה על בסיס שמן.

אלרגיות – אלרגיות נפוצות באביב ובקיץ ויכולות לגרום לתסמינים רבים בעיניים בניהם גרד, דמעת, אדמומיות ונפיחות. שטיפת העיניים מדי יום יכולה לסייע להסיר אלרגנים ליד או מסביב לעפעפיים. כמו כן טיפות עיניים של אנטי היסטמינים יכולות לסייע אף הן.

עין יבשה – דמעת היא בדרך כלל הסימפטום המטריד ביותר במקרים של עין יבשה. הדמעות עשויות משלושה רכיבים ואם קיים חוסר איזון בניהם הדמעות לא ימלאו את תפקידן כראוי והעין תתייבש. בדרך כלל השכבה שחסרה היא השכבה השומנית. קומפרסים חמים הם אפשרות טובה לפתיחת בלוטות השומן ולעידוד יצירת החומר השומני, דבר שמספק הקלה ארוכת טווח. דמעות על בסיס שמן מהוות גם הן אפשרות להקלה מיידית יותר.

קיימים מצבים רבים נוספים שגורמים לדמעת כמו זיהום בעין או בעפעף , שעורה, שריטות או פציעות על פני שטח העין, איפור בקרבת העיניים,  שימוש בעדשות מגע ועוד. יש צורך לפנות אל רופא העיניים שיאסוף היסטוריה רפואית כללית ועינית, מידע על אורח החיים ויבדוק את העין על מנת להבין מה מקור הבעיה ולטפל בהתאם.